Historia klubu

Początki

Historia klubu sięga 2012 roku, kiedy w głowie jednej z nas, Agnieszki zaświtał pomysł stworzenia miejsca dla pasjonatów – niekomercyjnego klubu z przystępnymi dla wszystkich cenami, a jednocześnie dającego maksymalnie dużo wiedzy i możliwości rozwoju.

 

Pomysł wszedł w życie rok później – dzięki współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym (azs.waw.pl). W grudniu 2013 ruszyły treningi zaledwie 16-osobowej sekcji łyżwiarskiej. Początkowo jedynie przez 3 miesiące na lodowiskach sezonowych. Bardzo szybko okazało się, że 3 miesiące treningów to mało, a już w kolejnym sezonie ponad 2 krotnie już liczniejsza sekcja jako pierwsza w Polsce łączyła jazdę figurową na lodzie z rolkami. W tamtych czasach mało kto jeszcze wiedział o istnieniu rolek figurowych – dlatego treningi odbywały się na zwykłych fitnessowych rolkach. Jednak z powodzeniem dawaliśmy radę na nich trenować. Trenować, ale również dawać występy, bowiem już w drugim roku działalności zadebiutowaliśmy na warszawskim rynku z pokazami uświetniając nie tylko dni otwarte uczelni, ale również wiele imprez.

Wzrost popularności i pierwsze figurowe pokazy

W sezonie 2015/16 sekcja liczyła już ponad 60 osób i osiągnęła swoją maksymalną liczebność – na więcej nie pozwalała nam infrastruktura. Również był to rekordowy sezon pod względem ilości imprez – w ciągu zaledwie trzech miesięcy „obstawiliśmy” aż 13 imprez w Warszawie i poza jej granicami. Otwarcia lodowisk, promocje Word Games, pokazy na Stadionie Narodowym w Warszawie – to tylko nieliczne z nich.

Debiut w branży weselnej

Kolejne sezony przyniosły dalszy rozwój – w 2017 roku powstała sekcja w Lublinie – niestety działała jedynie przez rok z powodu problemów z lodowiskiem. To również debiut w branży weselnej. Dzięki występom spełnialiśmy nie tylko marzenia o występach w pięknych strojach nawet już po roku treningów, dawaliśmy naszym podopiecznym możliwość pokazania się, ale także możliwość zarobku lub tańszych treningów.
Ten czas to również wiele medialnych akcji – występów w telewizji, radiu czy prasie.

Pierwsze rolkarskie zawody

Kolejne lata przyniosły dynamiczny wzrost popularności rolek figurowych. Pod koniec 2016 roku do sekcji dołącza nowa trener – Anna Paczyńska. Osoba ta jest bardzo charyzmatyczna ale i jest świetnym organizatorem. W 2018 roku AZS Warszawa zadebiutował na zawodach jazdy figurowej na rolkach, a już wkrótce konieczne stało się wyodrębnienie oddzielnej sekcji rolkarskiej trenującej na rolkach przez cały rok. Wzrost popularności rolek figurowych umożliwił nam dynamiczny rozwój – możliwość przygotowania do startów, reprezentację klubu, rywalizację. Zaczynaliśmy od treningów pod chmurką, jednak wraz ze wzrostem umiejętności naszych zawodników szybko przenieśliśmy się do hal sportowych.


Poniżej jeden z naszych pierwszych startów.

Czas pandemii

Pandemiczna rzeczywistość przyniosła wiele zmian. Liczba chętnych tylko rosła, dlatego Sekcja AZS rozdzieliła się na dwie równoległe, trenujące cały rok – sekcję łyżwiarską (po raz pierwszy z treningami na Torwarze) i zawodniczą (bazującą na rolkach i wrotkach ale czasem również trenującej na lodowiskach) – miejsca dla osób pragnących próbować swoich sił podczas sportowych rywalizacji. Oddzielenie zawodników od rekreacji pozwala nam na wdrożenie specjalistycznego programu treningowego pozwalającego na optymalne przygotowanie do zawodów, a także umożliwia pełne skupienie na potrzebach każdej z tych grup.

 

Również stało się jasne, że do dalszego rozwoju konieczne jest utworzenie sekcji dziecięcych, a odświeżenie wiedzy wrotkarskiej podczas szkolenia z włoską trenerką i sędziną Sereną Spartą (nasza trenerka Agnieszka trenowała wrotkarstwo figurowe w dziecięcych i młodzieżowych latach swego życia) – dodało skrzydeł by utworzyć sekcję wrotkarską i dbanie o to, by prowadzona ona była specjalistyczną techniką wrotkarską – zupełnie odmienną od tej łyżwiarskiej czy rolkarskiej.

Arum

 


I tak w powstało Arum, które zadebiutowało w maju 2020 – młodsza siostra AZS, pozwalająca na zarówno rekreacyjne jak i zawodnicze uprawianie tych pięknych dyscyplin już od najmłodszych lat.

 

W ciągu zaledwie pierwszego roku swojej działalności Arum rozrosło się do czterech lokalizacji w samej Warszawie, a na pierwszych dużych popandemicznych zawodach wystartowało łącznie 18 zawodników z Arum i AZS zdobywając wiele medali i pucharów.

Obecnie jako jedyny klub w Warszawie mamy wykwalifikowanych instruktorów jazdy na wrotkach. Reprezentantka klub Zuzanna Jaskólska jest Mistrzynią Polski Młodzików w jeździe figurowej na rolkach.