DOBÓR SPRZĘTU – łyżwy figurowe

Zanim dokonasz zakupu – kolejny zestaw pytań przed Tobą. Niektóre bardzo pokrewne do tych wcześniejszych, jednak musisz odpowiedzieć sobie na nie już bardziej szczegółowo i pod innym kątem.

SKLEPY Z ŁYŻWAMI FIGUROWYMI
Icestyle (Opole)
Sklep Rolla (Toruń)
Sklep Spin (Warszawa)
Sklep Edge (Katowice)
SkatePro (Warszawa, Wrocław)
!! Podstawowe modele Risporta i Edei bywają również w sklepach takich jak: Sport Rebel, Decathlon etc

1. Jakie mam umiejętności?

Jeśli dopiero zaczynasz – w twardych łyżwach ciężko będzie Ci się uczyć. Jeśli jesteś zaawansowany (uczysz się podwójnych, śmigasz wszystkie typy piruetów) – zbyt miękkie będą Cię hamować. O ryzyku kontuzji nie wspominając…

 

2. Budżet

bardzo ważna kwestia, jednak pamiętaj, że czasem lepiej odłożyć więcej i kupić lepszy sprzęt niż kupić tańszy i wymieniać go po roku

 

3. Masa ciała

Im jesteś cięższy – tym sztywniejszy sprzęt musisz wybrać by nie złamać go zbyt szybko

 

4. Jak szybko się uczę?

Tu pytanie – czy trenujesz w jakimś klubie / zamierzasz trenować? Jeśli tak, z pewnością Twoje umiejętności będą rosły znacznie szybciej niż u osób, które uczą się same bez pomocy instruktora.

Jesteś już w sklepie, przed Tobą masa modeli. Ceny od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Co wybrać, czym się kierować?

PODSTAWOWE KRYTERIA WYBORU

1. Wskaźnik sztywności

To jedno z najważniejsze kryteriów. 

Wskaźnik sztywności to skala 0-100 określająca sztywność buta. Im niższy wskaźnik, tym miększy i słabiej trzymający kostkę but. Również tym krótszy czas będzie służył zanim się zniszczy. Zbyt miękkie buty będą również hamowały w nauce – na początku można oczywiście trenować na każdych, jednak bardziej zaawansowane elementy wymagają sztywniejszych butów. I odwrotnie – początkującym zbyt sztywne buty będą utrudniać naukę.

 

2. Firma

Najpopularniejsze firmy to Edea i Risport (wynika to z najlepszego stosunku jakości do ceny). Poza nimi są jeszcze Riedell, Graf i Jacksony. Każda z tych firm jest dobra, i jedyne kryterium jakim musisz się kierować to to, w której firmie jest Ci wygodniej i który but jest bardziej dopasowany do Twojej stopy – pamiętaj, że but musi być jak najbardziej dopasowany i nie możesz mieć luzów w kostce ani na stopie. To bardzo ważne.

 

3. Z płozą w komplecie czy bez?

Te tańsze, bardziej podstawowe modele zwykle sprzedawane są w komplecie z płozą. Zazwyczaj jest ona podstawowa ale na początki jest ok. Który to model z tych podstawowych płóz jest dołączony do kompletu – nie ma większego znaczenia.

Droższe modele sprzedawane są bez płozy. Umożliwia to dobranie osobno płozy i buta tak, by Twoje łyżwy były jak najbardziej dopasowane do Ciebie i tego, co robisz i chcesz robić na lodzie.

 

4. Twój poziom zaawansowania i przyrost umiejętności oraz masa ciała

Osoby dorosłe o masie ciała ok 50-60kg, które mają za sobą naukę podstaw jazdy zamieniają łyżwy rekreacyjne na profesjonalne. Najpopularniejszy model wśród nich to Edea Overture lub jego risportowy odpowiednik (sztywność ok 45-50) – jest wystarczająco sztywny przy niewielkiej jak na niego cenie.  

U lekkich dzieci może być odrobinę niższa twardość buta (ok 40), jednak u cięższych dorosłych – wyższa (ok 60).

Dla osób bardziej zaawansowanych (przymierzających się do nauki podwójnych i kręcących już wszystkie piruety) – polecane są jeszcze sztywniejsze modele.

 

6. Płoza

jeśli kupujesz but z płozą – może być taka, jaka jest w komplecie, nie ma to znaczenia.

Jeśli kupujesz but bez płozy – tu ważne są tylko Twoje umiejętności (masa ciała nie ma żadnego znaczenia).

Płozy różnią się rockerem (łukiem), ilością i kształtem ząbków, funkcją parabolic (rozszerzenie przy łączeniu z butem ułatwiające przenoszenie się z krawędzi na krawędź) i kilkoma innymi aspektami. Inwestycja w droższe modele na sens już po opanowaniu skoków pojedynczych, i wtedy warto dobrać ulubioną płozę metodą prób i błędów – każdemu podpasuje coś innego.

 

7. Dance

Wnikliwi zauważą na sklepowej półce buty i płozy dance. Są one stworzone do tańca i jazdy synchronicznej.

Buty różnią się od innych niższą cholewką, a płozy – są krótsze z tyłu, a mocowanie płozy do obcasa jest „pod kątem” a nie prostopadłe. Ułatwia to wykonywanie kroków i przejść krawędziowych, jednak znacznie utrudnia skoki.

Wszystkim amatorom (nawet tym jeżdżącym w synchronach albo w parach) takie łyżwy zdecydowanie odradzamy – te klasyczne są po prostu bardziej uniwersalne, a jeździć w synchronie czy w parach też spokojnie się na nich da 🙂

 

8. Rozmiar buta

I w końcu, jeśli masz już upatrzony model – dopasowujemy rozmiar. W sklepie zmierzą Ci nogę specjalną miarką (pamiętaj, że inna miarka jest do Risporta a inna do Edei i różnią się one od siebie! Dlatego dopilnuj, by absolutnie nie mierzono Ci stopy miarką do Risporta, jesli kupujesz Edee i odwrotnie; również pamiętaj, by podczas mierzenia mierzoną stopę obciążyć całym ciężarem ciała – mierzy się więc na stojąco a nie na siedząco) – i na tej podstawie dobiera się rozmiar.

Tu nie ma tego co klasycznie w sklepach – 38, 40, 42.

Tu mamy 250, 265, 300…

Co to za dziwne cyferki? Otóż jest to nic innego,.. jak długość (mniej więcej – w zależności od producenta) wkładki lubj zewnętrzne podeszwy buta (dla rozmiar jednej firmy może się nieznacznie różnić od rozmiaru drugiej). 265 to 265mm – 26,5 cm itede. Rozmiary są co 5 – a więc co 5mm.  – kolejno przykładowo 260, 265, 270 itd.

Odpowiedni rozmiar Twojego buta to taki, który o rozmiar mniejszy by sprawiał, że gdy stoisz w zawiązanej łyżwie (z piętą max cofniętą do tyłu) – dotykasz czubków tak, że uciskają Cię one. Twój rozmiar – już uciskać nie powinien. 

Jeśli stopa już Ci nie rośnie – nie kupuj butów na wyrost! Powinny być jak najlepiej dopasowane rozmiarowo. U dzieci z rosnącymi stopami może być do 0,5 cm luzu.

używane czy nowe?

Ofert używanych łyżew figurowych jest dość sporo i zdecydowanie warto się im przyjrzeć bliżej. To świetna opcja zwłaszcza dla dzieci, którym rośnie noga i kupowanie co chwile nowych łyżew jest mocnym obciążeniem finansowym – a też w tak krótkim okresie użytkowania dzieci nie zdążą ich zniszczyć. Dla dorosłych, którzy korzystają z łyżew znacznie dłużej – opcja kontrowersyjna. Poniżej plusy i minusy.

PLUSY: 
* Cena – z pewnością niższa niż „nówki sztuki”
* już rozjeżdżone, wyrobione buty – przydatne zwłaszcza w sztywnych modelach, bo nie ma uczucia „betonu” na początku użytkowania

MINUSY
* W łyżwach stopa się poci i używane łyżwy po kimś to nie jest najhigieniczniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza jak były one często używane.
* nowe łyżwy dopasowują się do stopy. Te, które były używane wcześniej przez kogoś innego – nie dopasują się już do Twojej stopy tak, jak nowe.

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS KUPNA ŁYŻEW UŻYWANYCH?

Jeśli decydujesz się na zakup łyżew używanych – nigdy nie kupuj ich na zdalnie przez internet. Przed zakupem obejrzyj na żywo i przymierz, Pamiętaj, że wraz z użytkowaniem but staje się coraz bardziej miękki –  stara zjeżdżona łyżwa nie trzyma już kostek tak dobrze jak nowa. No i koniecznie sprawdź, czy but nie jest złamany. Przyjrzyj się również płozie – czy część jezdna nie jest już mocno zużyta.

Natomiast nie mają zupełnie znaczenia rysy i przybrudzenia (to tylko estetyka) oraz stan sznurówek – te małym kosztem można łatwo wymienić na nowe.

 

GDZIE KUPOWAĆ ŁYŻWY UŻYWANE?
* portale typu allegro, olx
* facebookowe grupy takie jak:
Łyżwiarski targ
Łyżwy, stroje łyżwiarskie – kupię, sprzedam, zamienię
Stroje łyżwiarskie, akcesoria / sprzedam / oddam / zamienię


ZUŻYWANIE SIĘ BUTA

Jak już wiesz, im jesteś cięższy, im większe Twoje umiejętności – tym większe siły działają na but i tym szybciej on się zużywa. Również miększe łyżwy krócej wytrzymują napór podczas jazdy.

Jak rozpoznać, że but już jest zużyty? Potocznie mówi się, że jest on wtedy złamany. Załóż swojego buta łyżwiarskiego, zawiąż i ugnij nogę w kolanie tak, by nacisnąć nogą na język. a następnie spójrz na przód na wysokości kostki. Jeśli Twój but wybrzusza się na zewnątrz – tak jak na obrazku po lewej – but pracuje poprawnie. Jeśli jednak but zagina się do środka lub wygina w różne strony – znaczy to, że but jest złamany.

Pamiętaj, że łamaniu się buta można zapobiegać min. odpowiednim ich wiązaniom! Jak prawidłowo wiązać but? O tym poniżej.

ZUŻYWANIE SIĘ PŁOZY

Spójrz na ciemniejszy matowy pasek (w czerwonej elipsie). To jest część jezdna płozy. Im jest ona cieńsza, tym mniej życia ma płoza. Za każdym ostrzeniem ta warstwa się ściera. Na tej błyszczącej jeździć się już nie da.

Od czego zależy tempo zużywania się płóz?
* od częstotliwości ostrzenia (im częściej tym szybsze zużycie)
* od stanu lodu na którym jeździsz (ten słabej jakości będzie niszczył płozę szybciej)
* od jakości ostrzenia (warto ostrzyć w profesjonalnych punktach)
* od częstotliwości używania (wiadomo, im częściej jeździsz tym szybciej zużyjesz płozę)

PRAWIDŁOWE WIĄZANIE BUTÓW

JAK ZMIERZYĆ STOPĘ?

Jeśli kupujesz buty przez internet, konieczne będzie zmierzenie stopy domowym sposobem. 
Spójrz na instrukcję poniżej, aby zrobić to poprawnie!

* Połóż kartkę papieru przy ścianie tak, by jej krótszy bok dotykał ściany.

* Stań na kartce tak, by Twoja pięta dotykała ściany a stopa była do niej skierowana prostopadle.

* Obciąż stopę na kartce całym ciężarem ciała.

* Zaznacz punkt, gdzie sięga Twój duży palec od nogi.

* Zmierz odległość między zaznaczonym punktem a końcem kartki. Gotowe!

Pamiętaj również, że profesjonalne łyżwy to nie tylko długość ale też SZEROKOŚĆ – wyrażana literkami (A, B, C). Część z nich jest tylko na zamównienie, jednak pozwala to dobrać buta, który jest jak najlepiej dopasowany do danej stopy.

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska