Kroki

OPIS JAZDY

Aby opisać jazdę, musimy wziąć pod uwagę cztery zmienne:

  • NOGA – prawa lub lewa
  • KRAWĘDŹ – wewnętrzna lub zewnętrzna
  • KIERUNEK JAZDY – przodem lub tyłem
  • ŁUK – ten sam lub zmiana na inny

Kroki to nic innego jak połączenia półłuków ze sobą w oparciu o te zmienne.

KROKI

W tabeli poniżej znajdują się kroki, jakie możemy utworzyć z półłuków w oparciu o te zmienne.

TECHNIKA

Technika wykonania powyższych kroków opiera się na precyzyjnym dociśnięciu krawędzi i zmianie kierunku jazdy przez odpowiednie kółka – przednie z przodu do tyłu lub tylne z tyłu do przodu (w przypadku rolek) lub naciskaniu odpowiednich kółeczek (w przypadki wrotek), odpowiednim ustawieniu korpusu na łuku oraz precyzyjnej zmianie nacisku z krawędzi na krawędź w przypadku rolek lub z kółeczka na kółeczko w przypadku wrotek. Więcej szczegółów poznacie podczas naszych zajęć!

INNE TRÓJKI

TRÓJKI WIELOKROTNE – czyli jedna trójka za drugą (przodem – tyłem – przodem – tyłem itd). Pamietajcie i tym, że musicie wykonywać na zmianę półłuki ze zmianami kierunku. Co za tym idzie – rolki muszą pamiętać o mocnym dociskaniu krawędzi na półłukach (przez pracę w kolanie), a wrotki o mocnych naciskach na poszczególne kółka.

 

TRÓJKI WALCOWE – słowo walcowe pochodzi tu od walca wiedeńskiego i jego rytmu (raz dwa trzy – dwa dwa trzy). Trójki walcowe zatem wykonywane są w jego rytm. Są niczym innym jak trójkami skakanymi bez wyskoku. Rozpoczynamy jazdą przodem na zewnętrznej krawędzi, wykonujemy obrót o 180st jak w trójce zwykłej, a następnie (zamiast wyjazdu na krawędzi tyłem wewnątrz) podmieniamy nogi i wykonujemy półłuk tyłem zewnątrz na drugiej (innej niż tej na której wykonywaliśmy najazd). 
Z uwagi na specyfikę najazd do trójki walcowej może być tylko przodem i tylko na zewnętrznej krawędzi, zatem mamy je tylko dwie – zaczynając od prawej bądź lewej nogi.

TWIZZLE

Twizzle to po prostu szybkie trójki wielokrotne. Redukujemy więc półłuki, zostawiając jedynie zmiany kierunku jazdy. W rolkach więc nie będzie już pracy w kolanie, na wrotkach nie będzie mocnego docisku kółek podczas półłuków (których tu już nie ma). 
W twizzlach możemy wyróżniać wiele możliwości ustawienia nogi wolnej i rąk, a mistrzami w tym są osoby specjalizujące się w tańcach. Jak sobie pomóc, by twizzle były płynne i „kręciły się” same? O tym dowiecie się na zajęciach.

PĘTLICE

Pętlice to pętle które rysujemy na podłożu za pomocą wejścia w głęboką krawędź. Na ty le głęboką by szerokość pętlicy była równa mniej więcej 1,5-2 długości Waszej stopy /szyny. Na prawej lub lewej nodze, przodem lub tyłem, na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. W jaki sposób je wykonać? Dowiecie się na treningach. 

NAZEWNICTWO

Kroki (wszystkie prócz trójek walcowych) możemy zaczynać przodem, tyłem, na lewej nodze lub na prawej, na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi. Kombinacji mamy więc całkiem sporo 🙂

Trener podczas treningu określa o który element mu chodzi, wymieniając najpierw element, a następnie nogę, kierunek i krawędź które opisują pierwszy półłuk.

Mówiąc więc na przykład, by zawodnik wykonał trójkę prawa przodem zewnątrz, zawodnik powinien wykonać pierwszy półłuk na prawej nodze przodem na zewnętrznej krawędzi, następnie obrócić się przez prawe ramię i wyjechać półłukiem na prawej nodze tyłem na wewnętrznej krawędzi. 

Na piśmie używamy skrótów. Wspomniana więc trójka prawa przodem zewnątrz będzie opisana jako trójka ppz.
Uwaga! czasem w skrótach używane jest nazewnictwo angielskie. Nie zdziwcie się więc, jeśli trójka prawa przodem zewnątrz będzie opisana jako 3turn rfo (right forward outside)

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska