Skoki

Cofając się znów do podstawowych półłuków, skoki możemy zdefiniować jako dwa półłuki z wyskokiem i rotacją wokół własnej pionowej osi pomiędzy nimi. Pierwszy półłuk to najazd. Drugi półłuk to wyjazd. 

PODZIAŁ

W jeździe figurowej wyróżniamy 6 głównych typów skoków. Możemy je podzielić kierując się

typem wyskoku:
KRAWĘDZIOWE – 3 skakana/axel, salchow, loop (rittberger)
KOPANE (ZĄBKOWE) – toeloop, flip, lutz

W skokach krawędziowych wyskakujemy z krawędzi jednej nogi. W skokach kopanych wspomagamy się wbiciem ząbka nogi wolnej w momencie najazdu.

lub typem rotacji:
ZE ZMIANĄ OSI ROTACJI  – 3 skakana/axel, salchow, toeloop
I BEZ ZMIANY OSI ROTACJI – loop (rittberger), flip, lutz


W skokach ze zmianą osi rotacji wyskakujemy z jednej nogi, a lądujemy na drugiej. W skokach bez zmiany osi rotacji lądujemy na tej samej nodze z której wyskakujemy.

* noga przeciwna / ta sama do tej z której wyskakujemy. Zauważ jednak, że w skokach kopanych na rolkach wyskakujemy z tej, którą wbijamy. Na wrotkach wyskakujemy de facto z obu nóg. Szczegóły techniki na naszych zajęciach!

PÓŁSKOKI

 – czyli skoki z obrotem o 180 stopni. Będą to pierwsze skoki jakich będziesz się uczyć.

 

TRÓJKA SKAKANA

Pamiętacie trójkę walcową? Jeśli dodać  by przeskok między półłukami (zamiast obrotu o 180 stopni na ziemi) – wyjdzie trójka skakana. Z angielskiego waltz jump – co tym razem jest lepszym nazewnictwem nawiązującym bezpośrednio do trójki walcowej z której ten skok się wywodzi.
Trójka skakana to pierwszy skok, jakiego się uczymy. 

 

PÓŁFLIP

wyskok jak do flipa, jednak lądowanie przodem przez ząbek przeciwnej nogi na krawędź tej samej nogi z której jest wyskok.

 

PÓŁLUTZ

wyskok jak do lutza, jednak lądowanie przodem przez ząbek przeciwnej nogi na krawędź tej samej nogi z której jest wyskok.

SKOKI KRAWĘDZIOWE

AXEL

Pojedynczy axel to trójka skakana z dodatkowym obrótem w powietrzu. Podwójny axel – trójka skakana z 2ma dodatkowymi obrotami. Axel to jedyny skok skok, w którym wyskakujemy najeżdżając przodem z zewnętrznej krawędzi. Lądujemy tyłem, więc zawsze jest 0,5 obrotu więcej niż w nazwie skoku. Nazwa pochodzi od jego pierwszego wykonawcy, którym był Axel Paulsen (1882 rok)

 

SALCHOW

To skok krawędziowy, którego uczymy się zwykle tuż po trójce skakanej – jest on bowiem skokiem o tym samym typie rotacji co ona. Lądujemy na przeciwnej nodze niż ta, z której wyskoczyliśmy. Wyskakujemy z wewnętrznej krawędzi tyłem, lądujemy na zewnętrznej tyłem. Jego twórcą jest Urlich Salchow (1909rok)

 

LOOP (RITTBERGER)

Ostatni skok krawędziowy, jednak odpowiada za niego już inny typ rotacji. Wyskakujemy i lądujemy na tej samej nodze i w obu przypadkach jadąc tyłem. 
Skok ten ma dwie (używane wymiennie) nazwy.
Rittberger – pochodzi od nazwiska jego twórcy – Wernera Rittbergera, który skoczył go po raz pierwszy na początku XX wieku. 
Loop – czyli w wolnym tłumaczeniu pętla, którą przypomina wykonywanie tego skoku

SKOKI KOPANE

TOELOOP

To pierwszy jednoobrotowy skok kopany, jakiego się będziecie uczyć (po półflipie, ale przed rittbergerem). Skok, który się kocha lub nienawidzi. Kocha, bo wykonany dobrą techniką jest śmiesznie prosty i bardzo intuicyjny. Nienawidzi – bo jednocześnie w tej technice łatwo popełnić jakiś błąd – a zły kąt między stopami przy najeździe czy złe ułożenie rąk sprawi, że stanie się on bardzo siłowy albo… niczym mały chochlik zmieni się niepostrzeżenie w trójkę skakaną z ząbka.
Jednocześnie to jeden z nielicznych skoków, którego nazwa nie pochodzi od nazwiska, a… zdradza sporą część techniki tego skoku. Toeloop to zlepek dwóch słów: toe (palucha od nogi) i loop (pętli) – czyli w wolnym tłumaczeniu toeloop to pętla wokół palucha. W jaki sposób zdradza to nam technikę tego skoku? Tego dowiecie się na zajęciach 🙂

 

FLIP

Genezy nazwy tego skoku nie udało na się znaleźć, ale przypuszczalnie komuś skojarzył się z backflipem – saltem do którego jest podobne wybicie. To skok kopany z rotacją analogiczną jak w rittbergerze, a uczyć się go będziecie bezpośrednio po nim. Flip to półflip z dodatkową połówką rotacji lądowaniem tyłem zewnątrz. Najazd tyłem na wewnętrznej krawędzi. 

 

LUTZ

W dużym skrócie flip, ale z zewnętrznej krawędzi. Bardzo techniczny skok, gdyż nie spadnięcie z zewnętrznej krawędzi przy najeździe wymaga nie lada umiejętności… i wiedzy jak to zrobić. Tej u nas na treningach z pewnością nie zabraknie 🙂
Twórcą Lutza jest Alois Lutz (1913 rok)

EULER (THOREN)

Euler to skok – łącznik w kombinacjach. Wejście jak do rittbergera, lądowanie tyłem na przeciwnej nodze i wewnętrznej krawędzi – co pozwala na dołączanie do kombinacji skoków flipa czy salchowa. 

Euler czasem (zwłaszcza w świecie wrotkarskim) nazywany jest thorenem – od nazwiska Per Thoren – łyżwiarza, który go skoczył na początku XX wieku. 
Do niedawna euler klasyfikowany był jako półskok, obecnie dołączył do tzw. „listed jumps”. 

SKOKI CHEOGRAFICZNE

Jednym z elementów programów jest Choreo Sequence – sekwencja choreograficzna która składa się ze spiral, elementów choreograficznych i skoków choreograficznych – czyli wszystkich skoków od 0,5 do 1,5 obrotu nie będących w grupie tzw. „listed jumps”. 
Opisy podane dla rotacji w lewo.

 

MAZUREK

najazd następuje po kole, tyłem na zewnętrznej krawędzi prawej łyżwy. Zawodnik odwrócony jest na zewnątrz koła. Odbicie następuje z ząbka lewej łyżwy. Nogę prawą łyżwiarz krzyżuje przed lewą (jak w nożyczkach) i wykonuje pół obrotu. Lądowanie następuje na ząbku prawej łyżwy, z której szybko przechodzi się do jazdy na lewej.

 

SKOK BALETOWY
najazd tyłem, po kole, na zewnętrznej krawędzi prawej nogi. Łyżwiarz odwrócony jest na zewnątrz koła. Odbicie jest z ząbka lewej nogi. Wykonuje się pół obrotu i ląduje na ząbku lewej łyżwy, z którego następuje przejście do jazdy na prawej.

 

SKOKI SZPAGATOWE – wyjście i lądowanie z półflipa, inne ułożenie nóg w locie
stag (jelonek)
noga wyciągnięta do przodu jest ugięta, a pozostająca z tyłu – wyprostowana.
split

nogi i góra ciała ustawione są w pozycji szpagatu francuskiego (podłużnego)
russian split

nogi i góra ciała ustawione są w pozycji szpagatu tureckiego (poprzecznego)

 

FALLING LEAF

najazd po kole, tyłem na zewnętrznej krawędzi, przy odwróceniu ciała na zewnątrz koła. Noga lewa jest wyciągnięta w kierunku jazdy. Wyskok następuje z prawej nogi, bez odbicia z ząbka lewej. Następnie wykonuje się pół obrotu i ląduje, na ząbku lewej łyżwy i przechodzi na prawą.Istnieje odmiana zwana Split Falling Leaf, w której noga wolna jest wyprostowana i wyciągnięta do przodu, a lewa do tyłu.

 

WALLEY

zawodnik wyskakuje z jazdy tyłem na prawej wewnętrznej krawędzi, wykonuje obrót i ląduje na prawej zewnętrznej.

 

AXEL Z WEWNĘTRZNEJ
skok wyskakiwany z prawej nogi przodem z wewnętrznej krawędzi, lądowanie na prawej tyłem zewnątrz po półtora obrotu.

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska