Piruety

POZYCJE PODSTAWOWE

Wyróżniamy 3 pozycje podstawowe piruetów.

PIRUET STANY (Upright Spin) 

PIRUET SIADANY (Sit Spin)

WAGA (Camel Spin)

Na filmiku piruet kombinowany (w wykonaniu jednej z naszych zawodniczek, Kasi) złożony ze wszystkich trzech pozycji bazowych, kolejno: wagi, siadanego i stanego. 

Piruety możemy kręcić na dwóch nogach, ale zwykle wybieramy jedną (bardziej dla nas naturalną) stronę rotacji. 

Na rolkach w przypadku rotacji w lewo piruet na lewej nodze będzie piruetem do przodu (forward spin), a na prawej nodze piruetem do tyłu (backward spin) – tzw rotacyjnym. Na wrotkach sprawa ma się zupełnie inaczej -naciski na koła i kierunki zmieniają się w zależności od pozycji. Chcesz poznać więcej szczegółów? Wpadnij do nas na zajęcia! 🙂

PIRUET BIELLMANN

Udoskonalony Przez Denise Biellmann piruet polega na sięgnięciu ręką do tyłu przez ramiona i złapaniu nogi wolnej – co pozwala na wyciągnięcie jej wysoko do góry. 

LAYBACK SPIN (piruet akrobatyczny / odchylany)

Polega na odchyleniu tułowia do tyłu przy jednoczesnym otwartym biodrze nogi wolnej (pozycja attitude)

KOMBINACJE PIRUETÓW

Kombinacja piruetów to kilka połączonych ze sobą pozycji opartych na min. dwóch różnych pozycjach bazowych. Kombinacja może być ze zmianą nogi lub bez.

SKOKI DO PIRUETÓW

Piruet może rozpoczynać się skokiem – tzw skok do piruetu. Skok można wykonać do każdej z pozycji bazowych. Skok do wagi to tzw. butterfly (libella)

TRUDNE POZYCJE W PIRUETACH

Każda z pozycji bazowych ma swoje trudne odmiany. Min. to właśnie dzięki temu możemy podwyższyć punktację za dany element.

Przykładową pozycją trudną w piruecie siadanym jest broken leg. Na filmiku broken leg w wykonaniu jednej z naszych zawodniczek, Marty w kombinacji z piruetem stanym.

Opracowała: Agnieszka Dobrowolska