DOBÓR SPRZĘTU – łyżwy rekreacyjne

TYP FIGUROWY – but z wysoką cholewką, na obcasie; płoza z ząbkami z przodu i ostro zakończonym tyłem

TYP HOKEJOWY – płoza zaokrąglona zarówno z przodu jak i z tyłu, w kształcie kołyski

PANCZENY – to już co prawda sprzęt specjalistyczny, a nie rekreacyjny (służy tylko i wyłącznie do jazdy szybkiej), ale warto wiedzieć, jak wygląda 🙂

Zanim zakupisz łyżwy, zadaj sobie kilka pytań.

 

1. Jaki mam budżet?

 Rekreacyjne łyżwy w dużych sklepach sportowych można kupić już za ok 200zł. Te profesjonalne – to wydatek kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że za ceną idzie jakość – a więc tańsze łyżwy wystarczą na krócej.

 

2. Do czego chcę wykorzystywać łyżwy?

Jeśli tylko do jazdy w kółko na ślizgawkach – wystarczą takie zwyczajne. Na takich zwyczajnych najprostszych również da się nauczyć podstaw jazdy (jazda przodem, jazda tyłem, hamowanie, zmiana kierunku jazdy, zakręcanie, przekładanki). Jeśli jednak masz aspiracje na więcej – zdecydowanie pomyśl o zakupie bardziej profesjonalnych łyżew.

 

3. Ile ważę?

Jeśli jesteś facetem lub/i Twoja masa to 80-100kg – nie łudź się, tani sprzęt zniszczysz bardzo szybko nawet, jeśli będziesz jeździł tylko raz na jakiś czas na ślizgawkach (no chyba, że raz na jakiś czas to kilka razy na sezon)

 

4. Jak często chcę jeździć na łyżwach?

Z pewnością jeżdżąc rzadko – twój sprzęt nie musi być aż tak wytrzymały jak ten, który będziesz wykorzystywać na co dzień

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY DOBORZE ŁYŻEW REKREACYJNYCH?

Nie oszukujmy się – tu nie ma łyżew dobrych. Są co prawda lepsze i gorsze modele, ale wszystkie wykonane są ze słabej jakości materiałów i mimo figurowego typu płozy z założenia służą do jazdy rekreacyjnej (tylko!) – czyli do przodu w kółko. Ale jeśli nie możesz pozwolić sobie na droższy sprzęt i jesteś początkujący i masz dość niską masę ciała (poniżej 60kg) i nie jesteś pewnien czy to na pewno sport dla Ciebie – na pierwszy sezon (czyli ok 3 miesiące) powinny dać radę.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA:

* but – Najlepsza opcja to but skórzany i wiązany zwykłymi sznurowadłami – taki najlepiej pracuje na stopie. Jeśli jednak decydujesz się na but plastikowy – sprawdź, czy jesteś w stanie zrobić w nich pełen przysiad.

* opcje 2 w 1 łyżwy plus rolki kategorycznie nie wchodzą w grę. Im więcej „w jednym” tym większa szansa, że podczas jazdy coś się zepsuj…

* buty z opcją regulacji rozmiaru – tak, ale tylko dla małych lekkich dzieci

* but powinien być sztywny i dobrze trzymać kostkę. Na łyżwach wychylamy się do łuku, dlatego staw skokowy musi być dobrze zabezpieczony.

* oczywiście w łyżwie musi Wam być wygodnie. Nic nie może obcierać czy uwierać, bo jak uwiera już w sklepie – to z pewnością potem będzie tylko gorzej.

* im cięższa osoba, tym sztywniejszy but powinna wybrać. Inaczej bardzo szybko go złamie.

* płozę. Musi mieć dwie krawędzie i rowek między nimi. Ząbki nie mogą być spiłowane.

* łyżwy saneczkowe dla maluszków – nie! Takie łyżwy wymuszają na dziecku niepoprawne odbicia. A maluchy  świetnie dają sobie radę również na zwykłych płozach.

FIGUROWE CZY HOKEJOWE?

To zależy tylko od Twoich preferencji

NOWE CZY UŻYWANE?

Sprzęt rekreacyjny często nie jest dobrej jakości – a co za tym idzie szybko się niszczy. Przy zakupie używanych łyżew koniecznie trzeba więc sprawdzić czy nadają się one jeszcze do jazdy.

Potrzebujesz więcej informacji o doborze sprzętu? Tu znajdziesz bardzo szczegółowe informacje! 

 

Dostaniesz ją w:

ŚWIECIE KSIĄŻKI
EMPIKU
WYD. BIS

Jak zmierzyć stopę?

Jeśli kupujesz buty przez internet, konieczne będzie zmierzenie stopy domowym sposobem.

Spójrz na instrukcję poniżej, aby zrobić to poprawnie!

* Połóż kartkę papieru przy ścianie tak, by jej krótszy bok dotykał ściany.

* Stań na kartce tak, by Twoja pięta dotykała ściany a stopa była do niej skierowana prostopadle.

* Obciąż stopę na kartce całym ciężarem ciała.

* Zaznacz punkt, gdzie sięga Twój duży palec od nogi.

* Zmierz odległość między zaznaczonym punktem a końcem kartki. Gotowe!

Opracowała: Agnieszka Dobrowolska