DOBÓR SPRZĘTU – rolki rekreacyjne, fitness, freeride

Pierwsze trzy typy rolek wykorzystujemy podczas naszych treningów. Omówimy je nardziej szczegółowo. Pozostałe – dla ciekawostki – jak rozległa jest dyscyplina rolkarska i w czym można się specjalizować.

ROLKI FITNESS
To najpopularniejszy typ rolek, służący do rekreacji, nauki jazdy; Dostępny w każdym sklepie sportowym dystrybuującym rolki. Cechuje się zwykle miękkim butem wzmocnionym jedynie w okolicach kostki, zaopatrzony w hamulec z tyłu – zazwyczaj na prawej rolce.
Poniżej informacje o ich doborze.

ROLKI FREERIDE
To rolki zwykle już z twardą skorupą i bez zamontowanego fabrycznie hamulca. Zazwyczaj również mają wyjmowany liner (opcja prania). Podobnie jak rolki fitness mogą służyć do stawiania pierwszych kroków. Są po prostu ich lepszą wersją i umożliwiająpokonywanie dłuższych tras w bardziej komfortowych warunkach.
Również omówimy ich dobór poniżej.

ROLKI FIGUROWE

But dokładnie ten sam co przy łyżwach figurowych, natomiast szyna charakteryzuje się rockerem (ustawieniem kół w łuk) i stoperem z przodu – umożliwiającym wykonywanie skoków, kroków i piruetów na wzór tych na lodzie. 
Ten typ rolek jest jest niezbędny na zajęciach w naszych grupach figurowych i jest omówiony TUTAJ.

ROLKI FREESTYLE SLALOM

charakteryzują się ściśle dopasowanym do stopy butem (liner na stałe zmontowany ze skorupą) i ustawiony na stałe rocker (łuk) – koła zamontowane są tak, by przednie i tylne było troszkę wyżej. Dzięki temu rolka jest bardzo zwrotna. 

ROLKI HOKEJOWE

Przeznaczone do gry w hokeja. Hokejowy but i wysoka zwrotność szyny sprawiają, że to idealny sprzęt do gry.

ROLKI DO JAZDY SZYBKIEJ

tzw. panczeny. Charakteryzują się niskim butem (pod kostkę), długą szyną i dużymi kołami. To najmniej zwrotne rolki, ale jednocześnie osiągające największe prędkości.

ROLKI AGRESYWNE

Służą do wykonywania ewolucji na skateparkach (rampach i bowlach). Umożliwiają to małe kółeczka i grind pod butem po środku.

NARTOROLKI

to letnia wersja nart biegowych.

JAKIE PIERWSZE ROLKI?

Podobnie jak w przypadku łyżew – zaczynamy od zadania sobie pytań:

1. Jaki mam budżet?

tak jak w przypadku łyżew – rekreacyjne rolki można kupić już za ok 200 zł. Te dobrej jakości, renomowanych marek kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

2. Czy to Twój pierwszy raz na rolkach, czy już kiedyś jeździłeś?

Jeśli wiesz, że rolki to jest to co lubisz – nie wahaj się zainwestować więcej w lepszy sprzęt. Jeśli natomiast nigdy nie miałeś z rolkami nic do czynienia – wydawanie większej sumy na coś, co może Ci w ogóle się nie spodobać – jest dla Ciebie bez sensu.

3. Do czego chcę wykorzystywać rolki?

Co typ jazdy – inne rolki. Spójrz na zdjęcia powyżej. Przedstawiają one poszczególne rolkowe dyscypliny wraz z typami rolek, jakie są w nich wykorzystywane (taaak, tu jest tego sporo więcej niż łyżwowe panczeny, hokeje i figurówki)

kupujemy rolki fitnessowe

Wiadomo, tak jak w przypadku łyżew rekreacyjnych – tu jakość również często pozostawia wiele do życzenia. Ale gdy zaczynacie lub Wasz budżet ogranicza się do 200-400 zł – to jest opcja dla Was. Póki będziecie mogli finansowo pozwolić sobie na więcej.
Przy kupowaniu najlepiej po prostu odwiedzić sklep i mierzyć.

Tego typu rolki dostępne są w każdym sklepie sportowym dystrybuującym rolki.

Kilka wskazówek przy kupowaniu:

* przede wszystkim ma Wam być w nich wygodnie
* plastik na wysokości kostki nie może wyginać się do boków. W ogóle materiały powinny być na tyle mocne, by stojąc na jednej nodze czy w szerokim rozkroku nic się nie wyginało, a but i szyna sztywno trzymały stopę

* starajcie się by były jak najściślej dopasowane do stopy

* płoza aluminiowa jest oczywiście lepsza od plastikowej, ale na plastikowej też z powodzeniem można jeździć

* wybór rolek powinien też zależeć od Waszej masy ciała. Lekkie dziewczyny bez kłopotu będą śmigać nawet na najtańszych rolkach przez długie lata. Niestety, osoby cięższe (głównie mężczyźni) taki byle jak wykonany sprzęt mogą bardzo szybko zniszczyć. Tym drugim polecamy bardziej płozę aluminiową niż plastikową i rolki sprawdzonych firm (np. Rollerblade, K2) – wydacie wprawdzie trochę więcej, ale będziecie cieszyć się nimi dłużej

* im dłuższa płoza w rolce tym szybsza jazda, ale mniejsza zwrotność. Oczywiście długość płozy zależy od rozmiaru stopy, ale niektóre rolki mają bardziej wystającą spod buta płozę, inne mniej. Jeśli planujecie wykonywanie na tych rolkach podstaw dyscyplin takich jak jazda figurowa czy freestyle slalom – im krótsza szyna tym lepiej.

* pamiętajcie, że kółka, jakie są fabrycznie w rolce to najczęściej największe kółka, jakie w tę płozę można włożyć

* podobnie jak z płozą, im większe kółka, tym szybsza jazda przy mniejszym nakładzie energii, ale też tym mniejsza zwrotność. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem kółek jest 80mm które pozwala pogodzić zarówno wykonywanie elementów figurowych jak i sprawne poruszanie się po mieście.
* regulowany rozmiar? TAK – u dzieci. NIE – u dorosłych
* opcje łyżwy/rolki/wrotki 3w1 – zdecydowanie odradzamy z powodu jakości wykonania tego sprzętu i możliwych problemów technicznych nawet podczas jazdy (może to powodować niebezpieczne wypadki)

KUPUJEMY ROLKI FREERIDOWE

GDZIE:

Specjalistyczne sklepy z rolkami takie jak:
Skatepro (Warszawa, Wrocław)
Bladeville (Warszawa, Katowice, Gdańsk)
Rollin (Warszawa)
Zico Racing (Poznań)
Rolla (Toruń)
Edge (Katowice)

JAKIE?

Jak najlepiej dopasowane do stopy. Każda z czołowych firm (Seba, Rollerblade, Powerslide) produkuje dobrej jakości sprzęt. Ponadto każdy z tych sklepów to fachowi doradcy, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

 

JAKI ROZMIAR KÓŁ?

Ostatnio wśród rolek freeridowych możemy znaleźć obok tradycyjnych czterokołowych o kołach wielkości 80mm też trzykołowe z dużymi kołami 100-125mm. Te drugie mają dłuższą płozę, są szybsze – ale nie nadają się do nauki podstaw jazdy czy podstaw jazdy figurowej – z powodu dłuższej płozy i większych kółek (przez co tracą na zwrotności). Najbardziej optymalny rozmiar kół u osoby dorosłej to 80mm

UŻYWANE CZY NOWE?

Sprawa dyskusyjna dokładnie tak samo jak w przypadku łyżew. Dużo osób zaleca z dwojga złego kupienie używanych a lepszych niż nowych a słabszych (fitnessowych). W rolkach freeridowych wprawdzie nie ma aż takiego znaczenia dopasowanie do stopy pierwszego użytkownika, ale nadal pozostaje kwestia higieny i pocenia…
Zostawimy więc ten temat do przeanalizowania Wam samym.

PRZYSTOSOWYWANIE ROLEK DO ZAJĘĆ

Jest kilka prostych sposobów by zwykłe rolki fitnessowe przerobić na trochę bardziej figurowe 🙂

 

1. ODKRĘCANIE TYLNEGO HAMULCA – obowiązkowo przed przyjściem na pierwsze zajęcia.

2. BANAN – opcja dla chętnych. Polega na tym, że dwa środkowe kółka są większe, natomiast przednie i tylne o rozmiar mniejsze (np. 80mm i 76mm lub 76mm i 72mm). Dzięki temu Wasza płoza będzie miała kształt łuku, a rolki stają się o wiele zwrotniejsze, na prędkości tracąc tylko odrobinę.

KONSERWACJA ROLEK

ŁOŻYSKA. Dobrze działające łożysko powinno sprawić, że kółko bezgłośnie kręci się przez kilka sekund po wprawieniu go ręką w ruch. Łożyska praktycznie zawsze przegrywają walkę z deszczem i wilgocią. Dlatego po jeździe w deszczu należy rolki rozkręcić, a łożyska wyjąć, wyczyścić i pozostawić do wysuszenia. Jeśli mimo to zardzewieją – niestety trzeba kupić nowe. Mogą być to zwykłe łożyska maszynowe lub dedykowane do rolek.

KÓŁKA. Ponieważ od hamowania kółka dość szybko się ścierają po wewnętrznej stronie – należy co jakiś czas przekręcać kółka (odwracać je na drugą stronę) by zapobiec tzw. trapezom (starte kółko w przekroju ma kształt trapezu stąd nazwa). W jeździe figurowej musimy na to bardzo zwracać uwagę, ponieważ im „grubsze” kółko (im więcej powierzchni kółka styka się z podłożem) tym łatwiej nam się będzie jeździć, a na pościeranych asymetrycznie kółkach trudno będzie łapać równowagę. Zalecana instrukcja przekręcania na obrazku.

Potrzebujesz więcej informacji? Ta książka szczegółowo opisuje dobór sprzętu i podstawy jazdy. Musisz ją mieć!

Znajdziesz ją w:


Empiku
Świecie książki
Wys. BIS

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska