DOBÓR SPRZĘTU – wrotki rekreacyjne

WROTKI REKREACYJNE 
Na obcasie, bez obcasa; ze sztywniejszym butem lub z butem twardości kapcia. Rodzajów jest mnóstwo. Z założenia mają służyć do nauki podstaw jazdy i jazdy po mieście. O tym jak dobrać najlepsze do tego wrotki – poniżej.

WROTKI DO JAZDY ARTYSTYCZNEJ
Często zamiennie stosowanej z pojęciem: figurowej, choć tu jest to mało precyzyjne (wyjaśnienie po prawej). Jeśli chcesz kręcić piruety i skakać – wybierz te wrotki. 

WROTKI DO FIGUR
W wrotkarskim świecie istnieje jeszcze jako osobna konkurencja: figures – czyli odwzorowanie określonych rysunków. To nic innego jak znane z figurowego świata kroczki – jednak robione z niezwykłą precyzją. Używamy do nich wrotek bez toe stopów.

RYTHM / JAM
Tu również wrotki bez toe stopów. Rythm i jam to taniec na wrotkach (głównie w miejscu na niewielkiej przestrzeni)

DERBY
Niski but za kostkę i duże, szerokie koła. Taki zestaw pozwala na osiąganie dużych prędkości przy jeździe na torze, z jednoczesnym zachowaniem dobrej przyczepności do podłoża.

WROTKI NA SKATEPARK
charakteryzują się blokiem pomiędzy kołami, tzw grindem – służący do ślizgania się na elementach skateparku

JAK DOBRAĆ WROTKI REKREACYJNE?

Jeśli potrzebujesz wrotek do podstaw jazdy i poruszania się po mieście – te rekreacyjne w zupełności wystarczą. Co zatem wybrać?

 

Przede wszystkim zwróć uwagę na ich skrętność. Po naciśnięciu na koła (np te od wewnętrznej lub zewnętrznej strony) powinny się one zbliżać do siebie. To coś, co odpowiada za skrętność Twoich wrotek. Jeśli fabrycznie koła na nacisk nie odpowiadają zbliżają się do siebie – oznacza to, że te wrotki są bardzo toporne a jazda na nich będzie trudna. Niestety nie pomaga tu do końca rozkręcanie plate (może to również prowadzić do usterek i wypadków podczas jazdy) – więc ta skrętność to jedna z ważniejszych cech i niezbliżające się do siebie kółka całkowicie powinny wyeliminować wrotki które kupujesz.

 

Druga rzecz to toestop. Wyróżniamy te z regulowaną wysokością i bez. Regulowany toestop jest sporą pomocą i atutem, nieregulowany minusem, jednak nie jest to niezbędnik. 

 

But to kolejny ważny aspekt. Obcas lub jego brak w przypadku jazdy rekreacyjnej to akurat kwestia indywidualnych preferencji. Ważne są jednak dwie inne kwestie. 

 

Pierwsza z nich to podeszwa – musi być bardzo sztywna i mocno przytwierdzona do plate’a. 

 

Druga to dopasowanie buta do stopy. Im bardziej dopasowane – tym lepiej. Nie kupujemy butów na wyrost!

 

Sztywność buta nie ma tu aż tak dużego znaczenia jak na rolkach czy łyżwach..

 

Zastanów się też, gdzie i jak chcesz wykorzystywać wrotki. Jeśli będzie to asfalt i jazda po mieście – dobierz duże, miękkie koła. Im więcej jazdy tanecznej (jam, rythm, jazda figurowa) i jazdy na równej nawierzchni – tym mniejsze i twardsze koła. Pamiętaj jednak, że jest to też element który można z łatwością wymieniać w zależności od potrzeb.

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska