ELEMENTY JAZDY FIGUROWEJ

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rolkach czy wrotkach – zerknij na artykuł: OD CZEGO ZACZĄĆ? Znajdziesz tam wypisane elementy podstaw jazdy, które są wspólne dla wszystkich dziedzin jazdy na rolkach i wrotkach. 

Jeśli jednak przekładanki przodem i tyłem, hamowanie czy zmiany kierunku jazdy nie sprawiają Ci już problemów i chcesz rozijać się dalej w jeździe figurowej, możesz przystąpić do zgłębiania tej dziedziny.

POCZĄTKI JAZDY FIGUROWEJ

Nauka jazdy figurowej jest jak konstruowanie budynku. Zaczynasz od małych cegiełek, które następnie sklejasz w coraz większe i większe. Jeśli te malutkie cegiełki są trwałe – cała Twoja budowla też taka będzie, a umiejętności zajdą wysoko. 
Jeśli natomiast cegiełki będą słabe i nietrwałe – Twoja budowla runie i nie będziesz w stanie wybudować wysokiego wieżowca – innymi słowy w pewnym momencie po prostu Twój progress się zatrzyma. 
Łatwiej również zmienić wadliwą cegiełkę jeszcze w fazie budowy. Gdy budynek już powstanie – będzie to znacznie trudniejsze. Jest to spowodowane Twoją pamięcią mięśniową – ruch powtarzany wiele razy wchodzi w krew tak, bardzo, że ciężko go potem skorygować.

 

Dlatego tak bardzo istotna jest nauka poprawnej techniki już od podstaw. 
Techniki, która w jeździe figurowej jest kompletnie odmienna dla wrotek i dla rolek. 

Podstawą wydaje się więc znalezienie osoby, która będzie w stanie wprowadzić Cię w zawiłości tych technik – czyli trenera.

 

Oczywiście najlesze są regularne treningi na żywo. Jednak to jeszcze mało popularna dyscyplina i nie każdy ma dobrego trenera w okolicy. Pamiętaj, że jeśli nie masz takiego pod ręką – w grę wchodzą również treningi online! Wystarczy zadzwonić do jednego z trenerów by dowiedzieć się o szczegółach. Kontakt znajdziesz TUTAJ.

PIERWSZE ELEMENTY JAZDY FIGUROWEJ

Pierwsze najdrobniejsze cegiełki jakie musisz zbudować to:

  • SYLWETKA I RÓWNOWAGA
  • PÓŁŁUKI 

POPRAWNE UŁOŻENIE SYLWETKI I IDEALNA RÓWNOWAGA
to wartości, które zaczynasz już opanowywać na etapie podstaw jazdy, jednak tu będą niezbędne w stopniu perfekcyjnym. Oczywiście nad nimi będziesz pracować również w trakcie nauki jazdy figurowej

 

PÓŁŁUKI

to fragmenty (zwykle połówki) koła (łuku). Musisz umieć wykonać je pewnie i stabilnie – przodem, tyłem, na wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi, na prawej i lewej nodze, we wszystkie strony świata. 
Dzięki temu na rolkach przyzwyczajasz się do krawędzi.
Na wrotkach – do precyzyjnego nacisku na odpowiednie koła

Jeśli opanujesz już te podstawowe elementy, możesz zacząć składać je w najprostsze konstrukcje

  • TRÓJKI (zwykłe, walcowe)
  • MOHAWKI

A potem przychodzi czas na dołączenie do nich rotacji, wyskoku oraz użycia ząbków czy specyficznego ułożenia ciała. Dzięki temu wykonasz swoje pierwsze:

  • PÓŁSKOKI (trójki skakane, półflipy)
  • PIRUETY STANE
  • KROCZKI ZĄBKOWE
  • JASKÓŁKI i inne spirale

… czyli pierwsze elementy z każdego z czterech filarów jazdy figurowej. 
O tym, jakie są to filary i jakie wyróżniamy w nich elementy – przeczytasz w kolejnych artykułach.

Artykuł opracowała: Agnieszka Dobrowolska