Zawody – Q&A

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają zawody z jazdy figurowej na rolkach i wrotkach? Może nawet myśleliście o wzięciu udziału w takich zawodach ale nie macie pojęcia jak się za to zabrać. Ten artykuł pomoże wam odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zawodów.

JAKIE SĄ TYPY ZAWODÓW?

  • Ogólnopolskie (rolki i wrotki)
  • Międzynarodowe (rolki i wrotki)
  • Mistrzostwa Świata (rolki i wrotki)
  • Mistrzostwa Polski (tylko rolki)
  • World Open (tylko rolki)

1. Ogólnopolskie – Są to najczęściej rozgrywane zawody. Aby wziąć w nich udział nie trzeba przynależeć do konkretnego klubu, można być zawodnikiem niezrzeszonym. Obowiązują licencje PZSW

Zanim weźmiemy udział w zawodach, musimy wybrać kategorie poziomową oraz kategorię wiekową, w której będziemy startować. Na rolkach na ten moment w Polsce bazujemy na regulaminach WIFSA, gdzie kategorie poziomowe to dywizje ( 1st, 2nd, 3rd, 4th), natomiast kategorie wiekowe zaczynają się już od najmłodszych lat do nawet 50+. Na wrotkach w Polsce bazujemy na uproszczonych regulaminach, natomiast za granicą obowiązują regulaminy World Skate


W zawodach można wystartować w każdym wieku oraz z najbardziej podstawowymi umiejętnościami jazdy. 

 

2. Międzynarodowe – różnią się od ogólnopolskich tym, że uczestnicy pochodzą z kilku krajów. Regulaminy na rolkach bazują na World Skate lub WIFSA (w zależności pod którym stowarzyszenie są organizowane), natomiast na wrotkach regulaminy opierają się o World Skate.

 

3. Mistrzostwa Polski  – w 2021 roku zostały rozegrane w dywizjach 2nd i 1st, aby wziąć w nich udział trzeba było zostać zakwalifikowanym. 

Jakie były warunki kwalifikacji?

 Oprócz posiadania ważnych badań lekarskich, licencji PZSW oraz byciem zrzeszonym w klubie sportowym, który posiada licencję PZSW,  trzeba było wystartować w przynajmniej jeszcze jednych zawodach.

 Osoby startujące w 1 div musiały zdobyć minimum punktowe ustalone przez PZSW, natomiast 2 div nie miała progów punktowych. Zawodnicy, którzy nie uzyskali odpowiedniej ilości punktów w 1 div na zawodach kwalifikujących byli przenoszeni na MP do 2 div. 

 

4. World Open – Czyli zawody ogólnoświatowe międzynarodowe organizowane przez WIFSA. Zasady wzięcia w nich udziału są niemalże identyczne jak w zawodach ogólnopolskich. Jaka jest natomiast różnica? W tym przypadku należy mieć wykupioną licencję WIFSA. Kwalifikacji na WO nie ma.  Pomimo tego, że World Open są zawodami międzynarodowymi, to nie mają tytułu mistrzostw świata. 


5. Mistrzostwa Świata w jeździe figurowej na rolkach i wrotkach – Organizowane są co roku pod patronatem World Skate oraz na podstawie regulaminów stworzonych przez World Skate. W 2021 roku odbyły się w Paragwaju.

Co muszę umieć aby wystartować w zawodach?

 Jest to zależne od tego w jakiej kategorii poziomowej oraz kategorii wiekowej startujecie. Wymagania w najniższej kategorii poziomowej zaczynają się od pół skoków, a w najwyższej kategorii poziomowej są dozwolone skoki potrójne.

Dlaczego warto wziąć udział w zawodach?

Czasami może wydawać się, że na zawodach możemy zdobyć tylko puchary, medale i inne nagrody. Lecz w rzeczywistości dają nam o wiele więcej możliwości. Start w zawodach łączy się ze stresem, strachem i adrenaliną. Zdarza się, że tuż przed startem chcemy uciec i się wycofać. Co jest całkowicie naturalnym odruchem ludzkim. Natomiast i tak decydujemy się nie uciec i przejechać najlepiej jak potrafimy. 

 Tym sposobem pokonujemy własne słabości i strach. Jak często zdarzało wam się unikać sytuacji stresowych i wymagających odwagi. Dzięki walce ze swoimi słabościami na zawodach, nabieramy również odporności na stres w życiu codziennym. Zrozumiałe jest, że samemu pokonać strach jest trudno, dlatego ważne też jest branie udziału w zawodach pod okiem profesjonalnego trenera, który będzie rozumiał nasze obawy i będzie nas wspierał przed i po starcie. 

 

 Zawody są możliwością sprawdzenia swoich umiejętności. Na zawodach mamy 4 dywizje, w których możemy wystartować. Różnią się one obowiązkowymi elementami oraz długością programów. Jak opanujemy elementy z 4 div, możemy spokojnie przejść do 3 div. Daje nam to możliwość monitorowania naszego progresu. Jest to również motywacja do dalszej pracy. Na swoim przykładzie zauważyłam, że zazwyczaj jak jakiś element wychodzi mi na zawodach, to wychodzi on już zawsze. Pomijając oczywiście momenty rozkojarzenia i nieszczęśliwych przypadków. 

 Uczymy się występować przed publiką. Na zawodach wychodzimy na środek sali. Przed nami jest publika i sędziowie. Nogi się uginają, a my chcemy stamtąd uciec jak najszybciej. Lecz czy tylko na zawodach spotykamy się z taką sytuacją? W życiu codziennym taki obraz możemy również spotkać w szkole, na rozmowie o pracę lub w innych ważnych sytuacjach. Natomiast trzeba zauważyć pewną różnicę. Większość osób startuje w zawodach, ponieważ kochają jazdę figurową na rolkach lub wrotkach. Dlatego stres przed zawodami często zmienia się w pozytywną adrenalinę. Radzenie sobie ze stresem związanym z zawodami, udzieli się również w życiu codziennym. Skoro daliśmy radę wystąpić przed kilkoma sędziami i widzami, to inne wystąpienia publiczne w naszym życiu codziennym nie będą już aż takie przerażające. 

 Przygoda – Zawody często łączą się z wyjazdami do innych miast,  a w przypadku zawodów międzynarodowych nawet do innych krajów. Tym sposobem możemy połączyć przyjemne z produktywnym. Możemy pojechać na zawody, a potem zostać na krótki odpoczynek, poznać nowe miasta i nowe kraje. Zawody są również możliwością poznania nowych osób z którymi już od początku znajomości macie wspólne zainteresowanie i pasję – jazdę figurową. Takie znajomości mogą również stać się przyjaźnią na lata.

Opracowała: Marta Ładomirska